Jaunā režisora izrāde "Burvis un Puķes"

izrāde Burvis un Puķes

2013.gada beigās Līvānu KC zālē notika jaunā režisora Oskara Bērziņa diplomdarba izrāde "Burvis un puķes". Šī izrāde pulcināja pilnu zāli ar jaunāka un vecāka gadu gājuma skatītājiem. Pēc izrādes aptaujājām skatītājus, aktierus un režisoru, lai dalās savos iespaidos par lugu un tās tapšanas procesu. Piedāvājam viņu domu izklāstu.

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes

Skatītāja Armanda:

"Jau ieraugot izrādes afišu, aizraujas elpa - puskailas sievietes kājas un vecuma ierobežojums 16+. Iespējams, tieši šis mārketinga triks bija viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pirmizrāde bija tik ļoti apmeklēta. Atzīšos, ka izrādes skatītāja vecuma ierobežošanai iemeslu gan neredzēju, bet vajadzīgo intrigu tas noteikti radīja.

Kopumā izrāde man patika, it sevišķi tāpēc, ka tā iestudēta šādā interpretācijā. Es, kā izrādes skatītājs varēju tikai pabrīnīties, kā režiosors ko tādu var izdomāt - pielīdzināt puķes sievietēm, izveidojot uz skatuves nevis dārzu, bet gan bordeli.

Lai gan literārais materiāls nav mainīts un tiek izmantoti tikai lugas autora teksti, skatuves iekārtojums, tērpi un mūzika, izrādei piešķir ļoti mūsdienīgas krāsas, un, šķiet, ka tas ir nevis Blaumaņa, bet gan kāda mūsu laiku autora darbs. Labi veidotas mizanscēnas, aktieru izvietojums uz skatuves likās interesants un aizraujošs no izrādes sākuma līdz pat beigām.

Aktierspēle bija pārliecinoša un, manuprāt, katrs aktieris iejutās savā tēlā, veiktās darbība pamatojot tieši ar savu psiholoģisko stāvokli un emocijām, tomēr atsevišķu aktieru spēles stilā pietrūka ticamības, kas izrādi padarītu reālistiskāku.

Scenogrāfija veidota atbilstoši izrādei – ļoti spilgta, strauja, raiba un aizraujoša. Aktieri veiksmīgi izmantoja scenogrāfijas elementus, kuri bija ne tikai interesanti un acīm tīkami, bet arī veiksmīgi, jo visas izrādes laikā aktieri it kā spēlējas ar uz skatuves izvietotajiem elementiem. Arī aktieru kostīmi veidoti ļoti spilgti - atbilstoši konkrētajam tēlam.

Mūzikai izrādē tika atvēlēta ļoti liela loma. Pārsvarā izrādē tika izmantota skaļa, spilgta, ritmiska, mūsdienīga mūzika, kura izcēla aktieru dejas vai darbības. Mūzikas izvēle bija ļoti laba un konkrētajai izrādei atbilstoša.

Es uzskatu, ka režisoram diezgan sekmīgi izdevies realizēt savu izrādes koncepciju, tomēr, manuprāt, vajadzēja izrādi veidot nedaudz garāku, pievienojot papildus mākslinieciskos līdzekļus - dziesmas un dejas. Kopumā mana personīgā attieksme pret izrādi ir ļoti pozitīva un es labprāt to noskatītos vēlreiz."

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes izrāde Burvis un Puķes

Ko saka aktieri:

"Man šai izrādē bija iespēja iejusties sev svešādā dzīvē, bet tas darbu pie izrādes padarīja intresantāku. Ar sevis paveikto apmierināts tikkai daļēji, ir kur augt. Ļoti patika visu nopietni nenopietnā attieksme pret darbu un vienam pret otru. Traucēja varbūt laika trūkums. Režisors ir uz pareizā ceļa."

"Grūti atbildēt, jo mana loma bija salīdzinoši maza.
Patika iespējas improvizēt un pielikt kautko savu.
Domāju, ka režisors izdarīja visu to, ko var atbilstoši savām iespējām (izglītībai un pieredzei).
Ar lomas galarezultātu esmu apmierināts, kaut darba procesā bija pārpratumi. Spēlēt patika un patika savstarpējā spēja sadarboties un rast kompromisus."

"Izrādē spēlēt bija diezgan interesanti, bet loma īsti nebija domāta man, nevarēju iejusties personāžā! Tieši tāpēc neesmu apmierināts ar savu sniegumu. Neesmu radīts šādām lomām.
Režisors visu mēģinājumu laikā bija iecietīgs pret katra aktiera kaprīzēm un labi darīja savu darbu.
Protams, patika darboties kopā ar visiem aktieriem, bija jautri un forši, bet kā jau teicu - nepatika mans personāžs, tāpēc arī rezultāts (no manas puses) nebija no labākajiem."

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes

Ŗežisora Oskara Bērziņa pārdomas:

Es, kā šīs izrādes režisors varu teikt, ka mans sapnis par šo izrādi piepildījās. Protams šobrīd pašam vel līdz galam neticas, ka šī izrāde ir piedzīvojusi pirmizrādi, bet tas, es domāju, tikai emociju uzplūdu rezultātā. Viss sākās ar pirmo „satikšanos” kad es izlasīju šo Rūdolfa Blaumaņa oriģināldarbu, tas bija 2013. gada pavasarī. Man uzreiz bija ideja par tieši šādu iestudējumu, bet toreiz es jau biju izvēlējies iestudēt „Tāva Meitis”. Tad nu noliku lugu atpakaļ plauktā, bet kad pienāca septembris un man bija jāizvēlas ko iestudēt diplomdarbam – nebija divu domu un ar lielu prieku ķēros strādāt tieši pie šīs lugas.

Darba procesā iesaistījās 17 ārkārtīgi talantīgi cilvēki, no tiem 14 brīnišķīgi Līvānu amatierteātra aktieri. Aktieru darbs bija izcils, jo dotie uzdevumi un apstākļi, kādos aktieriem bija jādzīvo uz skatuves, nebija vienkārši. Darba procesā izmantojām mūziku, kas palīdzēja aktieriem ātrāk iejusties tēlos. Izrādei tika šūti jauni kostīmi, par ko liels paldies mūsu šuvējai! Tika veidota īpaša scenogrāfija, kas, pēc manām domām, palīdzēja iegūt tik labu rezultātu.

Ar gala rezultātu esmu apmierināts un eksperti izrādi ir labi novērtējuši. Nākamais mērķis ir Reģionālā teātru skate uz kuru mēs dosimies marta nogalē. Ir lieli sezonas noslēguma un nākotnes plāni, kā arī doties viesizrādēs uz tuvākām un tālākām vietām. Vēl plānoju iestudēt cita rakstura un žanra izrādi, ko ceru parādīt šī gada maijā."

izrāde Burvis un Puķes

izrāde Burvis un Puķes

Fotografijas no N.Upīša arhīva.

Materiālus apkopoja L.Puškeire

 
© 2009 - 2016 Līvānu novada kultūras centra amatierteātris
Izstrāde un dizains no: arnico