Lauma Balode režisore Līvānu amatierteātrī
no 1950. līdz 1983.gadam

Bijusī režisore Lauma Balode pie rakstāmgalda

1950.gada rudenī, pēc Latgales drāmas teātra likvidēšanas, Lauma Balode atgriezās dzimtajā pusē, jo dzimusi un augusi viņa Dunavas pagasta "Vegoros", Eglonas upītes krastā. Laumu Balodi norīkoja uz Līvāniem par kultūras nama māksliniecisko vadītāju. Viņa uzņēmās arī dramatiskā kolektīva vadītājas un režisores pienākumus. Darba sākums bija ļoti grūts - telpas nepiemērotas, mēģinājumi notika pēc kino seansu beigām, bieži vien netika uz skatuves pat ģenerālmēģinājumu laikā. Lauma mācēja saliedēt kolektīvu un neviens nekurnēja par grūtībām. Pašdarbnieki viņu iemīļoja un savā vidū sauca par Laumiņu. Pirmajā lugā "Pūt vējiņi" viņa pati nospēlēja Baibu.

Līvānu kolektīvu Lauma Balode vadīja vairāk kā 30 gadus (1950.g.-1983.g.). Šinī laikā iestudēts pāri par 60 lugām un viencēlieniem, daudzas lugas vairākkārt.

Tuvojoties atjaunotā teātra kolektīva 30 gadu jubilejai, L. Balode uzrakstīja dzejoli:

Dubnas un Daugavas krastos
Dzimis ir kolektīvs šis.
Izaudzis liepziedu gatvēs
Zaļojis silos, kas šalc.

Laumai Balodei piemita arī dramaturga talants. Režisore uzrakstījusi vairākas lugas: "Vadzis lūzt", "Zelta kauss", "Precēties nav joka lieta", "Pāvel, kāpēc tu klusē", pasaku luga bērniem "Sērdienīte un Saules meita". Dažas no Laumas lugām iestudētas Līvānu amatierteātrī: "Mana mīļā vedekliņa" un "Tikai rozes". Ir izdots romāns vēstulēs "Viņi satikās ezera krastā", kur stāstīts par Laumas Balodes un Viļa Kraukļa kara izpostīto mīlestību.

Laumiņas slimības dēļ, uz vienu sezonu, režisora pienākumus uzņēmās veikt jaunā kultūras nama direktore Anda Reidzāne. Viņas režijā, 1980.gadā tika iestudēta Harija Gulbja luga "Medību pils".

2004.gada 19.februārī Lauma Balode aizgāja aizsaulē.

 
© 2009 - 2016 Līvānu novada kultūras centra amatierteātris
Izstrāde un dizains no: arnico